АВГУСТИНУ ВОЛОШИНУ - 151
Серед визначних людей Закарпаття і України вагоме місце посідає світла постать Августина Волошина (17 березня 1874-19 липня 1945).
Нині українці шанують і цінують Августина Волошина як видатного культурно-національного і громадсько-політичного діяча Закарпаття, який в умовах іноземного панування зумів консолідувати закарпатських українців на боротьбу за свою державність, інтегрувати їх у загальноукраїнський національно-визвольний рух і цим заявити перед усім світом про існування карпатоукраїнського народу та його державотворчі змагання.
Ці події увійшли до нашої національної історії як зразок боротьби за право українського народу жити у власній незалежній державі бодай на малій частині українських етнографічних земель.
Творили Карпатську Україну о. Августин Волошин та його оточення, а також сотні і тисячі українців.
З його іменем пов’язано утворення акціонерного товариства «УНІО» і розвиток видавничої справи та журналістики в Закарпатті, заснування товариства «Просвіта», «Педагогічного товариства», «Учительської Громади», першого в Закарпатті банку, кооперативного союзу, театру тощо.
15 березня 2002 року президент України Леонід Кучма підписав указ про надання Августину Волошину посмертно звання «Герой України» з врученням ордену Держави.
2004 року в Ужгороді відкрили пам’ятник Августину Волошину, а 2006-го – у рідному Келечині.
В Ужгороді встановлено дві меморіальні дошки. Перша – на фасаді будівлі юридичного факультету Ужгородського національного університету. Там розташовувалася учительська семінарія, в якій Августин Волошин працював професором, а потім директором. Друга меморіальна дошка встановлена на будинку, де він жив і працював (вулиця Волошина, 36). У Мукачеві на початку вулиці Августина Волошина встановлено анотаційну дошку. У Хусті встановлено меморіальну дошку на честь діяча.
Вулиці, названі на честь Августина Волошина, є у різних містах України: у Дніпрі, Львові, Хмельницькому, Ужгороді, Івано-Франківську, Мукачеві, Сваляві, Хусті, Ходорові, Тячеві, Стрию, Буштино, Великому Березному, Кольчино, Королево, Славському, Чинадійово, Шенборні, Павшино, Нове Давидково, Середнє Водяне, Великому Бичкові та інших. 2017 року вулицю Ярослава Галана у Києві перейменовано на вулицю Августина Волошина. 2019 року в рідному Келечині центральну вулицю було названо на честь Августина Волошина.
У колекції Національного музею історії України зберігається ювілейна монета «70 років проголошення Карпатської України» номіналом 2 гривні, випущена Національним банком України. Монету ввели в обіг 13 березня 2009 року. Вона присвячена подіям 1938–1939 років, в яких активну участь брав Августин Волошин. Йдеться про проголошення і збройний захист Карпатської України. Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за відновлення української державності. Монета належить до серії «Відродження української державності».
З нагоди дня народження відомого політичного, культурного, релігійного діяча, президента Карпатської України Августина Волошина в закладах освіти та культури Воловецької територіальної громади проведено тематичні заходи.